W tym roku, poprzez cotygodniowe inspiracje zapraszamy całe Wasze rodziny na lekcje higieny cyfrowej. Same chętnie weźmiemy w nich udział i nauczymy się zdrowego korzystania z urządzeń ekranowych. Chcemy nauczyć się świadomego używania ekranów, uwalniając się od nawykowego sięgania po smartfony, gdy tylko nadarza się okazja dla zabicia czasu. To jest wyzwanie na ten rok i prawdopodobnie na kolejne lata. Wierzymy, że warto je podjąć. Mamy nadzieję, że MaMy Kalendarz pomoże Wam w realizacji Waszych planów, ale i sprawi, że za rok będziecie mogli zaobserwować piękne i nowe rzeczy wokół Was.
Agnieszka Stefaniuk, kobieta inspiracja, którą zapewne już znacie z naszego tegorocznego wydania MaMy Kalendarza, jest autorką książki “Jak to ogarnąć? Praktyczny poradnik zarządzania szczęściem.” Naszym zdaniem jest to pozycja, która absolutnie wciąga, niezależnie od tego czy masz dużą czy mniejszą rodzinę. A tutaj w pigułce przedstawiamy 10 inspirujących myśli, które nas osobiście zachwyciły. Niech i dla Was będą zachętą do sięgnięcia po tę książkę.
Jak wyjść z impasu braku motywacji i poczucia sprawczości? Wypróbuj te 4 proste kroki.
Znasz to uczucie. Ciągle jedno i to samo - chciałabyś tyle rzeczy zrobić, jak najlepiej wykorzystać każdy dzień, ale czas przecieka przez palce, a Ty wciąż kręcisz się w kółko z poczuciem winy, że właściwie to niewiele udaje Ci się osiągnąć.
Jest wiele narzędzi do zarządzania sobą w czasie. Dzisiaj chciałybyśmy przedstawić Ci jedno z najprostszych, aby w ogóle ruszyć z miejsca. Wypróbuj te 4 proste kroki:
Być może zauważyliście, ciszej u nas w mediach społecznościowych, bo zwykle o tej porze roku miałyśmy za sobą solidną kampanię marketingową. W tym roku jest inaczej, a jest to podyktowane kilkoma względami…
Czas wzrostu, pierwsze odloty, wieczorne powroty i pora zbiorów. Te hasła mogą wywoływać wiele skojarzeń. My za ich pomocą zatytułowałyśmy nowe okładki rodzinnych plannerów. W tym roku koncepcja wzorów urodziła się z naszych rozmów o etapach rodzicielstwa jakie przeżywamy.
W tym roku to inspiracje napisane przez ojców naprowadziły mnie na szukanie pomysłów na wzory do nowej kolekcji MaMy Kalendarzy. Moje myśli powędrowały aż do Armenii, czyli ojczyzny mojego taty. To właśnie tam spędziłam większość swojego dzieciństwa. Zastanawiałam się, jakie charakterystyczne dla kultury Armenii cechy mogłabym przybliżyć Wam w projektach tegorocznych okładek kalendarzy rodzinnych.
Planowanie wakacji zawsze budzi wiele emocji w naszej rodzinie, a obecnie, w czasie pandemii stało się prawdziwym wyzwaniem. Nieprzewidywalność sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie ogranicza nam swobodę snucia wakacyjnych marzeń i planów. Myślimy jak najlepiej przygotować się na różne scenariusze mogące nas w tym roku spotkać. Być może warto byłoby już dziś nakreślić wstępny wakacyjny grafik, w którym pójdziemy o krok dalej niż zwykle i uwzględnimy także plan B?
W perspektywie Nowego Roku i wyzwań, jakie się z nim wiążą, dobra organizacja to podstawa! Chcemy sobie lepiej radzić z nowymi zadaniami, mieć więcej czasu dla rodziny, żyć w wolniejszym tempie i bez stresu… W związku z tym, często decydujemy się na tradycyjny kalendarz. Niektórym jednak spodoba się bardziej nowatorskie rozwiązanie…
Uwaga, uwaga! Właśnie zaprojektowałyśmy i zleciłyśmy wydruk nowego planera tygodniowego, który jak wszystko dobrze pójdzie pojawi się w naszym sklepie już w styczniu 2021! Nie możemy Wam obiecać, że to będą pierwsze dni stycznia, bo wszystko dzieje się na wariackich papierach i nasza zaprzyjaźniona drukarnia staje na głowie, aby zdążyć na czas, ale doświadczenie pokazuje, że w tym noworocznym okresie bywają poślizgi! Mamy jednak nadzieję, że zaczekacie cierpliwie razem z nami!
Tak czy inaczej na naszej stronie możecie już zobaczyć co kryje się pod naszym nowym projektem i jeśli tylko przypadnie Wam do gustu zapiszcie się na listę oczekujących, żeby nie przegapić daty premiery ;)
Dobra organizacja w rodzinie to podstawa, szczególnie w czasach w jakich żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Pod koniec roku mamy zwykle już dość tego chaosu i w postanowieniach noworocznych tworzymy listy zadań na nadchodzący czas, obiecując sobie żyć w większym ładzie i mniejszym pędzie. Co jednak zrobić, by na samych marzeniach się nie zatrzymać?
W natłoku codziennych obowiązków służbowych i domowych życie nabiera coraz większego tempa, a w wielu domach zaczyna panować chaos. Panująca pandemia oraz nauczanie zdalne nie ułatwiają funkcjonowania w przedświątecznej gorączce, która powoli zaczyna nas ogarniać. Z pomocą przychodzi jednak niezastąpiony MaMy Kalendarz, a więc długopisy w ręce i czas najwyższy zaplanować nadchodzący miesiąc! No to co tam na Twojej liście TO DO? Co powiesz na to, żeby część tych obowiązków wpleść w kalendarz adwentowy? Jak to zrobić?
Kontrolujcie czas poświęcony na korzystanie z cyfrowych narzędzi komunikacji. Z badań Fundacji Dbam o mój Zasięg wynika, że ponad 25% młodzieży między 12. a 19. rokiem życia korzysta ze smartfona więcej niż 7 godzin dziennie. Wytyczne Międzynarodowej Organizacji Zdrowia sugerują, że dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny używać mediów cyfrowych, a w kolejnych latach dzienne ich używanie powinno odbywać się pod kontrolą dorosłych
Postaraj się MILCZEĆ w co najmniej połowie przypadków. Policz do trzech, zanim się odezwiesz. Być może dziecko samo skoryguje błąd, a jeśli nawet nie, to czy każdy drobny błąd musi być skorygowany? Jeśli czujesz, że musisz coś powiedzieć, postaraj się to zrobić SZEPTEM lub dotknij najpierw dziecka i nawiąż z nim kontakt wzrokowy. Takie zwrócenie uwagi może mieć o wiele większą wagę niż krzyk z drugiego końca pokoju.
Lubię ładne przedmioty, lubię mieć plan dnia, lubię pamiętać o swojej chwili tylko dla siebie... zwłaszcza teraz, gdy staram się zastosować do zaleceń pozostawania w domu z czwórką dzieci, te chwile dla siebie są dla mnie cenne. Ze mną jest tak, że jeśli swoich przyjemności nie zaplanuję i fizycznie tego gdzieś nie zapiszę, to to się zwyczajnie nie dzieje, zapominam o sobie. Mamy chyba często tak mają. Apeluję więc dzisiaj do Was mamusie. Na postitach, czy w naszym Mam Plannerze... uwzględnijcie swoje potrzeby. Zaplanujcie swój czas na czytanie, na kąpiel w pianie, na swoje ulubione ćwiczenia, na nauczenie się czegoś nowego. Pomyślcie o sobie.
PLANOWANIE KWARANTANNY - Podaj dalej!
Kochani! W Internecie roi się od pomysłów na dobrą organizację. Same próbujemy mądrze do tego podejść, żeby nie wrzucić sobie na głowę za dużo na raz! Za Ojcowska Strona Mocy powtarzamy - Planujcie dziennie 3 rzeczy, które na pewno chcecie żeby się wydarzyły i trzymajcie się tego planu!
Na naszej stronie, w zakładce DODATKI, znajdziecie darmowe pliki do wydrukowania!
Dla uczniów szczególnie polecamy udostępnione tygodniowe karty MaMy Kalendarza, które można rozpisać do rozplanowania lekcji, przyjemności, czasu online i offline.
Dla maluchów przypominamy o kartach samodzielny smyk.
Częstujcie się ;)!
DZIECI SIĘ KŁÓCĄ? Naszym najczęstszym odruchem i błędem podczas sporów dzieci jest stawanie po stronie jednego z nich. Niezależnie od tego, jak wygląda konflikt, traktuj dzieci tak samo. Wysłuchaj oboje, bo to pomoże im ułożyć myśli. Nie jesteś ich sędzią, poproś dzieci, by same rozwiązały problem. Pozwól im wcześniej ochłonąć w oddzielnych pokojach lub je przytul. Możesz też zauważyć na głos, że się kłócą i wyjść z pomieszczenia.
Obserwuj co się stanie.
SPECJALNY CZAS to czas uważności, zupełna odwrotność codziennej bieganiny i robienia wszystkiego na raz. Wyłącz komputer, zakręć gaz pod garnkami i po prostu usiądź sama ze sobą, z dzieckiem lub z mężem na chociaż 15 minut. DAJCIE sobie % uważności.
Im młodsze dzieci, tym częściej i minimum 15 minut dziennie.
Starsze dzieci też potrzebują Twojej uważności, chociaż często komunikują zupełnie coś odwrotnego. Pomimo to, zrób ze swoim dzieckiem coś, czemu trudno będzie mu się oprzeć.