Kalendarz lub planner na 2021 - sprawdzone zasady organizacji rodziny

0
Kalendarz lub planner na 2021 - sprawdzone zasady organizacji rodziny

Dobra organizacja w rodzinie to podstawa, szczególnie w czasach w jakich żyjemy w ciągłym biegu i stresie. Pod koniec roku mamy zwykle już dość tego chaosu i przy okazji postanowień noworocznych tworzymy listy zadań na nadchodzący czas, obiecując sobie żyć w większym ładzie i mniejszym pędzie. Co jednak zrobić, by na samych marzeniach się nie zatrzymać?

 

Podstawa – duży kalendarz lub wspólny planner dla całej rodziny

Nie chodzi tu o kolejny wydatek, ale o narzędzie dzięki któremu uda się wprowadzić ład w nasze życie. Duży kalendarz dla całej rodziny to inwestycja i miejsce dla każdego domownika. Nie chcemy przecież, by okazało się, że tylko mama ma pomysły i listę zadań, a reszta rodziny żyje własnym rytmem?

Warto zadbać o harmonię w rodzinie i w tym celu możecie wypróbować kalendarz ścienny na 2021 rok, na którym wszyscy domownicy zaznaczą najważniejsze daty – egzaminy, sprawdziany, urodziny, spotkania w pracy, zajęcia dodatkowe… Oczywiście, nie da się przewidzieć wszystkich terminów na cały rok z góry, dlatego skupmy się przede wszystkim na styczniu i lutym.

kalendarze miesięczne 2021

Kalendarz warto umieścić w widocznym miejscu, dostępnym dla wszystkich członków rodziny. Wyjątkowo dobrze sprawdza się powieszenie go na lodówce (do mocowania wystarczy użyć wytrzymałych samoprzylepnych haczyków), a dodatkową zaletą jest to, że ciężko go wtedy przeoczyć!

Najmłodsi też planują!

Żeby maluchy nie poczuły się wykluczone, mogą pomóc, zaznaczając ważne wydarzenia naklejkami i ozdabiając niektóre daty kolorowymi cienkopisami. Niech każda nalepka coś znaczy, jak w piśmie obrazkowym! Starszaki powinny uczestniczyć w planowaniu na równi z rodzicami. Dzięki temu, zaczną uczyć się odpowiedzialnej organizacji pracy. Poprośmy je o przygotowanie własnych list zadań. Starszym dzieciom możemy też podarować osobiste plannery na 2021 rok podkreślając ich dojrzałość i krzewiąc dobre praktyki organizacyjne.

 naklejki dla dzieci

Jak zacząć na nowo?

Usiądźmy razem wokół kalendarza i każdy niech zaznaczy co chce – to w końcu nasz wspólny planner. Rozpiszmy ramowy plan roku – ferii, wakacji, urodzin i świąt. Potem skupmy się na najbliższych miesiącach. Zastanówmy się nad sprawiedliwym podziałem dostępu do komputera. Pamiętajmy przede wszystkim o ważnych spotkaniach i egzaminach online i kiedy w domu musi panować cisza.

Kiedy kalendarz zapełni się notatkami (lub naklejkami symbolizującymi określone czynności czy wydarzenia), umówmy się na systematyczną wspólną „sesję organizacyjną”. Spotkania te powtarzajmy regularnie, np. w każdą ostatnią sobotę miesiąca lub częściej np. raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Będzie to nie tylko produktywnie spędzony czas, ale też sposób na uczenie dzieci dobrych nawyków planowania.

Zobacz, co mamy w ofercie, a może zainspiruje Cię to do przygotowania własnego planu na Nowy Rok. Pamiętaj, że dobra organizacja to mniej stresu i więcej czasu spędzonego z rodziną!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl